Gault & Millau, Türkiye’nin Önde Gelen Gastronomi Turizm Destinasyonlarına İlişkin Değerlendirmelerini Sürdürüyor

Bu sene, Gault & Millau Türkiye’nin önde gelen turizm destinasyonlarındaki incelemeleri devam ediyor. Dünyanın en prestijli iki gastronomi rehberinden biri olan Gault & Millau, Türkiye rehberi ile 2024 yılı başında sektöre yön verecek!

Gazeteci ve yemek eleştirmenleri Henri Gault ve Christian Millau tarafından ilk sayısı 1969 yılında Paris’te yayımlanan dünyanın prestijli rehberlerinden Gault & Millau, Sözen Organizasyon iş birliği ile Türkiye’de!

Türkiye’yi de gastronomi çalışma ağına ekleyen Gault & Millau, gastronomi alanında dünyada en çok bilinen ve takdir edilen iki rehberden biri. Gastronomi meraklılarının, gurmelerin ve gezginlerin dikkatle takip ettiği rehberin Türkiye’deki saha çalışmaları önde gelen turizm destinasyonlarında devam ediyor. Rehber 2024 yılında yayımlanacak.

Gastronomi kültürünü daha da üst seviyeye taşımak amacıyla hareket eden saygın rehberin en önemli prensibi yapılan çalışmalar mutlaka takdir ediliyor, şefler ya da restoranlar hakkında rencide edici ya da negatif yorumlar yayımlanmıyor. Her şefin ve restoranın özgünlüğüne inanan Gault & Millau, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

Elli yıldır lezzetin ve yeteneklerin peşinde koşan Gault & Millau, sekiz bölgesel rehber, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahip. Gault&Millau tarafından restoran ve şeflere hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı değerlendirmeler yapılıyor ve yemeğin kalitesine bir ile yirmi arasında bir puan veriliyor. Yüksek puanlı restoranlar, puanlarının derecesine göre Gault & Millau’nun imzası olan şapkalardan bir ile dört arasında şapka kazanıyor. Bu saygın rehberde yer almak için ödeme kabul edilmiyor.

Sektör araştırmalarına göre katılımcıların yüzde 82’sinin referans marka olarak kabul ettiği Gault & Millau Rehberi, her yıl tüm dünyadan 16 bin restoranı inceliyor ve 15 bin şarap tadımı gerçekleştiriyor. gaultmillau.com websitesi üzerinden ayda 320 binlik ziyaretçi sayısıyla çok geniş bir kesime hitap eden rehber, gastronominin yeni nesil temsilcilerini de kapsıyor. Gault & Millau’nun sadece Fransa’daki veri bankasında 400 binin üzerinde mail adresi kayıtlı.

2013 yılında online gastronomi rehberi formuna giren Gault & Millau, etik değerleri konusundaki hassasiyeti ile güçlü bir marka olarak, Türkiye pazarında Sözen Organizasyon iş birliği ile yerini aldı. Bu iki önemli markanın girişimi Türkiye’nin gastronomi dünyasına hareket kazandırıp uluslararası gastronomi platformlarında tanıtımına katkıda bulunacak.

Leave A Reply

Navigate