Kâr Amacı Gütmeyen WCK’den Ivan Francisco Escobar Antakya’da Günde 25.000 Öğün Hazırlıyor

Kâr amacı gütmeyen World Central Kitchen’dan Ivan Francisco Escobar, altı Türk gönüllüden oluşan bir ekiple birlikte Antakya’da günde 25.000 öğün yemek hazırlıyor.

Türkiye’nin güneyini yerle bir eden iki depremden bir haftadan az bir süre sonra, Ivan Francisco Escobar, Adana’da en çok etkilenen bölgelerden birine yaklaşık üç saatlik bir karayolu yolculuğu yaptı. 43 yaşındaki şef, Kolombiya’nın hareketli şehri Barranquilla’daki evinden aktarmasız seyahat etti – 10 Şubat’ta Kolombiya’daki evinden İstanbul’a uçtu ve ardından yolculuğundan önce Adana’ya aktarmalı bir uçuş yaptı. Hedef, Antakya’ydı.

Escobar, o zamandan beri Türkiye ve Suriye’de 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve milyonları evsiz bırakan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Antakya’da depremzedeler için günde 25 bin öğün yemek hazırlıyor.

Escobar, doğal afetler, yapay krizler ve insani acil durumlarda yiyecek sağlayan ABD merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan World Central Kitchen’ın bir üyesi olarak biliniyor. WCK, yakın tarihin en kötü doğal afetinin ardından Türkiye’ye gelen ilk insani yardım timlerinden biri oldu.

Escobar, hayatta kalanların bu trajedinin üstesinden gelmek için mümkün olan her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor. “Yapabileceğiniz tek bir şey var, o da kendinizi bu insanlar için güç ve cesaretle doldurmak. Her şeye ihtiyaçları var” diye anlatıyor TRT World’e, rutin işlerine ara verdiği bir sırada telefonda. “Ve şikayet etmek, sızlanmak için zaman yok. Zayıf olmak için zaman yok, sadece güçlü olmak ve mümkün olduğu kadar çok insanı beslemek için yapman gerekeni yapmak için zaman var. Günde 25.000 öğün sınırıma ulaştım ve bununla gurur duyuyorum” diye ekliyor.

Escobar, kendisine yardım eden altı Türk şef ve gönüllüden oluşan bir ekibe sahip.

Leave A Reply

Navigate