GAULT & MILLAU HAKKINDA

İlk kez 1969 yılında Paris’te iki gazeteci ve yemek eleştirmeni Henri Gault ve Christian Millau tarafından yayınlanan Gault & Millau, gastronomi alanında en çok bilinen ve takdir edilen iki rehberden biridir. Tüm dünyadan gastronomi meraklılarının dikkatle takip ettiği rehberin Türkiye’deki saha çalışmalarına 2022 yılı içinde başlanacaktır. Rehber, 2023 yılında yayınlanacaktır.

Gastronomi kültürünü daha da üst seviyeye taşımak amacıyla hareket eden saygın rehberde yapılan bütün işler takdir edilmektedir ve şefler ya da restoranlar hakkındaki rencide edici ya da negatif yorumlar yayınlanmamaktadır. Her şefin ve restoranın özgünlüğüne inanan Gault & Millau, restoran ve şefleri puanlaması için bağımsız şarap ve gastronomi uzmanlarıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Elli yıldır lezzetin ve yeteneklerin peşinde koşan Gault & Millau sekiz bölgesel rehber, bir şarap rehberi ve bir şampanya rehberine sahiptir. Rehber için değerlendirilen restoran ve şeflere Gault & Millau tarafından hizmet, fiyat ve restoranın atmosferi hakkında ayrı ayrı yaptığı değerlendirmelerle beraber yemeğin kalitesi üzerinden bir ile yirmi arasında bir puan verilmektedir. Yüksek puanlı restoranlar puanlarının derecesine göre Gault & Millau’nun imzası olan şapkalardan bir ile dört arasında şapka kazanmaktadırlar. Bu saygın rehberde yer almak için ödeme kabul edilmemektedir.

Güçlü gastronomi ağı sayesinde kendisine saygın bir yer kazanan Gault & Millau bugün 13 ülkede yayınlanmaktadır. Sektör araştırmalarına göre katılımcıların yüzde 82’sinin referans marka olarak kabul ettiği Gault & Millau Rehberi, her yıl tüm dünyadan 16 bin restoranı incelemektedir ve 15 bin şarap tadımı gerçekleştirmektedir. gaultmillau.com websitesi üzerinden ayda 320 binlik ziyaretçi sayısıyla çok geniş bir kesime hitap eden rehber, gastronominin yeni nesil temsilcilerini de kapsamaktadır. Gault & Millau’nun sadece Fransa’daki veri bankasında 400 binin üzerinde e-posta adresi kayıtlıdır.

2013 yılında online gastronomi rehberi formuna giren Gault & Millau etik değerleri konusundaki hassasiyeti ile güçlü bir marka olarak Türkiye pazarında Sözen Organizasyon iş birliği ile yerini alacaktır. Bu iki önemli markanın girişimi Türkiye’nin gastronomi dünyasına hareket kazandıracaktır.

Navigate