Türkiye-Suriye Depremlerinden Bir Hafta Sonra Bir Milyondan Fazla Yemek Verildi

6 Şubat’ın erken saatlerinde 7,8 büyüklüğündeki güçlü bir deprem Türkiye ve Suriye’deki toplulukları sarstı. Sadece altı saat sonra, aynı bölgede 7,5 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. İki şiddetli deprem ve sürekli artçı sarsıntılar, şehirlere hasar verdi. 40.000’den fazla insan hayatını kaybederken on binlerce insan yaralandı. 

José ve WCK Yardım Ekibi, depremlerden kısa bir süre sonra alana ulaştı. Adana’ya gelen ekipler, hemen yemek pişirmeye başlayabilecek restoran ortakları belirledi ve aynı zamanda bir WCK Relief Kitchen kurmaya başladı. Başlangıçta Adana’da kapatılan beş sığınma evine yemek sağlarken şimdi bölge genelinde evlerinden tahliye edilen aileler için açılan 70 yeni sığınma evine destek vermeye hazırlanıyor.

Aynı zamanda bölgedeki keşif ekipleri ihtiyacın boyutunun çok büyük olduğunu belirtti. Deprem, çoğu diğer nüfus merkezlerinden oldukça uzakta olan birkaç büyük şehri ve birçok küçük topluluğu etkiledi. Hasar tüm orta ve güney Türkiye ile kuzey Suriye’de belirgin.

Etkilenen bölgelerdeki insanlara yemek götürebilmek için topluluklara ulaşabilecek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bölgesel ekipler kuran WCK, 900.000’den fazla öğün sağlamak için etkilenen illerde 25’ten fazla restoranla ortaklık kurdu.

Suriye’de devam eden çatışma ise WCK ekiplerinin olağan hız ve ölçekte çalışmasını karmaşık hale getiriyor.

 

Leave A Reply

Navigate