Gaziantep Restoranları Gault&Millau 2024 Rehberi’nde!

Doğanın uyandığı, havaların ısındığı bahar ayları yaklaşırken Gaziantep’i keşfetmek için en ideal zaman! Tarihi ve doğal güzellikleri, lezzetli mutfağı ile Gaziantep, yerli ve yabancı turistlere unutulmaz bir seyahat vadediyor.

Turistleri güzellikleriyle büyüleyen Gaziantep gastronomik açıdan da benzersiz bir deneyim sunuyor. UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen kent; katmer, baklava, kebap ve firik pilavı gibi yöresel lezzetleri ile gurmelerin gözdesi. Bu lezzetler, şehrin tarihi ve kültürel mirasının da birer parçası olarak öne çıkıyor. Gaziantep’te sadece tarihi mekanları gezmek ve doğanın tadını çıkarmak değil, aynı zamanda şehrin zengin mutfağını keşfetmek de unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Gaziantep’e gelen turistler; şehrin usta şeflerinin ellerinden çıkan lezzetleri tadabilir, yöresel ürünlerden satın alabilir ve yemek pişirme kurslarına katılarak Gaziantep mutfağının sırlarını öğrenebilirler. Bu mutfak kültürünün en önemli temsilcilerinden biri de şeflerin maharetli ellerinden çıkan lezzetleri sunan restoranlar.

Gault & Millau 2024 Türkiye rehberinde Gaziantep’ten de birçok restoran yer alıyor. İşte rehbere giren Gaziantep restoranları ve öne çıkan lezzetleri;

Hışvahan Restaurant:

Gaziantep’in tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Hışvahan, 16. yüzyılda yapılmıştır. Aslen kervansaray olarak inşa edilen Hışvahan, İpek Yolu üzerinde önemli bir konaklama noktasıydı. Kervansarayda tüccarlar ve yolcular konaklar, ticaret yapar ve dinlenirdi. Şimdi ise özgün işlevinden çok uzaklaşmadan, yine benzer bağlamda, kullanıcılarına kent kültürüne tanıklık etme fırsatı sunarak, misafirlerin ağırlandığı butik otel ve restoran işlevi ile yeniden kente kazandırılmıştır.

Gaziantep’in zengin kültüründen ve yerel mutfağından ilham alınarak hazırlanan lezzetler Hışvahan’da sunuluyor. Geleneksel tatlar modern dokunuşlarla Hışvahan ve Gaziantep’in büyülü atmosferinde ziyaretçiler ile buluşuyor. Mekanın bar bölümü ise usta barmenlerin dokunuşlarıyla ortaya çıkan geniş bir içecek menüsü barındırıyor. Hışvahan, tarihin ve lezzetin buluşma noktası olarak 2024 Rehberi’nde, Gourmand Table Geleneksel Mutfak ödülü ile 1 Toque’la yer aldı.

   

İmam Çağdaş:

Gaziantep’in tarihi ve gastronomik değerlerinin simgesi olan İmam Çağdaş, 1887 yılından beri lezzet tutkunlarını buluşturuyor. İlk olarak baklava ve tatlılar üretimiyle başlayan müessese, 1925 yılında İmam Çağdaş tarafından işletilmeye başlandı ve ismini aldı. Gaziantep mutfağının önemli lezzetlerini menüsüne ekledi ve yıllar boyunca Gaziantep’in en önemli gastronomi duraklarından biriolma ünvanını taşımaktadır. Restoran, Uzun Çarşı’da tarihi bir binada yer alıyor. Kebaplar, lahmacun, katmer, baklava gibi yöresel lezzetler, menüsünde barındırıyor. Otantik ve tarihi bir dokuya sahip olan mekanda Ali Nazik lezzeti dikkat çeken yemeklerden. Misafirperver ve güler yüzlü hizmeti ile öne çıkarken kaliteli ve lezzetli yerel ürünlerin kullanılması damaklarda ayrı bir tat bırakıyor. Köklü geçmişi, otantik atmosferi ve geleneksel sunumlarıyla gelen lezzetleriyle İmam Çağdaş, 2024 Rehberi’nde, Gourmand Table Geleneksel Mutfak ödülü ile 1 Toque’la yer aldı.

               

Mutfak Sanatları Merkezi:

UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilmiş Gaziantep’in zengin mutfak kültürünün korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında kurulmuştur. MSM aynı zamanda yöresel ürünlerin kullanımının teşviki, gastronomi turizminin geliştirilmesi ve şeflerin yetiştirilmesi açısından büyük rol oynuyor. Gaziantep Mutfağı’nın kazan ve tencere yemeklerinin kaybolmaya yüz tutmuş tariflerini gün yüzüne çıkararak haftalık olarak değişen menülerinde “Tencere Yemekleri” ve “Her Zaman Bulabildikleriniz” olarak seçenekler sunuyor. Kültürü yaşatmak misyonu ve Gaziantep yöresinin lezzetleriyle öne çıkanmekan, Gourmand Table Geleneksel Mutfak ödülü ile 2024 Rehberinde 1 Toque’la yer aldı.

           

Gaziantep’e yolunuz düşerse, bu restoranları ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Gastronomi ve kültürün iç içe geçtiği bu restoranlarda Gaziantep mutfağının lezzetlerini tadabilir, şehrin tarihi atmosferini yaşayabilirsiniz.

Leave A Reply

Navigate