Casa Lavanda Restaurant En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü ve 3 Toque ile Taçlandı!

Casa Lavanda Boutique Hotel’in Restoranı, mükemmeliyeti ve sürdürülebilirliği bir araya getirerek Gault&Millau Türkiye ödüllerinde büyük bir başarı elde etti. Restoran, sürdürülebilirlikle ilgili öncü çalışmaları ve yüksek kaliteli lezzetleriyle tanınan bir adres olma özelliğiyle En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü ve Excellent Table 3 Toque ödülünü aldı.

Şile’nin bereketli topraklarında doğan biyodinamik ürünler, Casa Lavanda’nın mutfağında eşsiz lezzetlere dönüşüyor. Yerel ve mevsimsel ürünlere dayalı sunulan menü, her mevsim farklı bir gastronomi deneyimi sunuyor. Her bir tabağın arkasında özenle seçilmiş malzemeler, geleneksel tarifler ve modern dokunuşlar var.

Casa Lavanda’da sadece lezzet değil, hikayeler de servis ediliyor. Her bir tabağın nereden geldiğini, nasıl üretildiğini ve mutfaklarına nasıl girdiğini misafirlerle paylaşan restoranın, kendi bünyelerinde bir de bostanları var. 2.000 metrekarelik biyodinamik tarım alanı, 40 farklı atalık domates çeşidi, 350 sebze, 25 salata, 2000 kök çilek, 50’den fazla aromatik baharat ve yenilebilir çiçekten oluşuyor.                       

Restoranın sahibi ve Executive Şefi Emre Şen, gelecek nesillere daha güzel bir dünya inşa edebilmek için dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce tohumu Casa Lavanda’da toprağa ekerek biyoçeşitliliği koruyor. Biyodinamik ve permakültür yöntemlerini ustalıkla uygulayan Şef Emre, mutfak ve ofis atıklarından elde edilen ev yapımı kompost ile bitki bağışıklığını arttırıyor ve ay takvimine uygun şekilde ekim yapıyor. Emre Şen’in felsefesi çok basit: “Biz toprağı besliyoruz ki toprak da bizi beslesin.”

Casa Lavanda, çevresel sorumluluğunun farkında bir şekilde, sürdürülebilirlikle ilgili benzersiz ve yenilikçi adımlar atıyor. Restoran, tarım alanındaki yerel üreticilerlesıkı iş birlikleri kurarak, organik ve doğal malzemeleri menüsüne entegre ediyor. Bu, hem çevresel etkiyi azaltmaya yönelik bir taahhüt hem de misafirlere en taze ve lezzetli deneyimi sunma amacını taşıyor.

Doğanın tadına varmak, lezzetin hikayesini keşfetmek ve unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşamak için Casa Lavanda görülmeye değen destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Leave A Reply

Navigate