Moda ile Lezzetin Kesişimi: Vogue Restaurant

Akaretler’de BJK Plaza’nın çatı katında konumlanan Vogue Restaurant, panoramik Boğaz manzarası ve sıcak atmosferiyle büyüleyici bir gastronomik deneyim yaşatıyor. Modern Avrupa mutfağının yanı sıra Uzak Doğulu şefler tarafından özenle hazırlanan sushi’nin en iddialı örneklerini sunan restoranın mutfağı Şef Musa Ay’a emanet .

Şef Musa Ay

Vogue Restaurant’ta ana yemek, lounge ve sushi bölümlerinin yanı sıra Boğaz manzarasına karşı konumlanan bir kokteyl bar da yer alıyor. Konukları, Vogue dergisinin arşivinden seçilmiş ikonik fotoğraflar karşılıyor. Dünyanın en ünlü modeller ve fotoğrafçılarıyla gerçekleşen kapak çekimleri, restoranın yolunu moda ile kesiştiriyor. 2020 yılında uluslararası medya şirketi Condé Nast iş birliği kapsamında yenilenen restoranın özgün kimliği, Kiev, Moskova, Porto, Riyad ve Kuala Lumpur’daki diğer Vogue Cafe ve Lounge’ların şık tasarımını yansıtıyor. Bu özgün kimlik, şıklık ve modernliği harmanlayarak etkileyici bir deneyim sunuyor.

 

Restoranın menüsünde ızgara premium levrek filetosu, kömür ızgarasında kelebek uskumru, yoğurt ve yuzu marineli tavuk şiş gibi lezzetler yer alırken; alanında tecrübeli şeflerin hazırladığı birbirinden iddialı sushi çeşidi, geleneksel Japon sushi hazırlama tekniğiyle sunuluyor. Karamelize balkabağı Pavloa, Valrhona, Hindistan ceviz küre denenmesi gereken lezzetler arasında…

Leave A Reply

Navigate